~A kiskutya egészsége~
Védőoltások:
A védőoltások első sorozata csak 4-4,5 hónapos korra zárul le. Ennek az az oka, hogy megszületése után a kiskutya bizonyos fokig védett különféle betegségekkel szemben, és ezt a védettséget az anyaállat előteje tovább erősíti. Amíg érvényesül az anyai immunitás , addig az injekciók nem adnak teljes védelmet, ezért több védőoltásra van szükség ahhoz, hogy a kölyökkutya teljesen védett legyen, miközben természetes védekezése fokozatosan gyengül.
Sok olyan betegség, amely ellen az oltások védelmet nyújtanak, életveszélyes a kutyákra. A parvovirus, a hepatitis és a szopornyica igen súlyos, kölyökkutyákra gyakran végzetes betegség, de az idősebbekre sem veszélytelen. A leptospírózis, a Lymekór és a parainfluenza ( a kennelköhögés nevén ismert betegés egyik kórokozója ) ellen is létezik védőoltás, és a kutya életkörülményeitől, élőhelyétől függően veszettség elleni oltásra is szükség lehet. Az állatorvosok általában kombinált oltást adnak, azaz egy injekcó tartalmazza a szükséges oltásokat.
A szakemberek egyetértenek abban, hogy védőoltásra feltétlenül szükség van a kölyökkutyák védettségének kialakításához, de egyre élénkebb vita folyik arról, hogy feltétlenül szükség van-e az évenkénti emlékeztető oltásokra, illetve hogy olyan sokféle vakcinát kell-e kapniuk, mint amennyit az elmúlt évtizedekben általában kaptak. Egyesek szerint elég két-vagy háromévenként adni az emlékeztető oltásokat a kutya immunitásának biztonságos szinten tartásához ; mások szerint csökkenteni kellene a kombinációkban szereplő oltóanyagok számát, mivel ezek a károsíthatják a kutyák egézségét, mellékhatásaik lehetnek, és jobbak a kutyáknak a különálló injekciók. Nem dőlt még el, hogy ezek az érvek helytállók-e ezért kérdezzük meg az állatorvost, melyek az érvényben lévő szakmai ajánlások a védőoltásokkal és a rendelőben alkalmazott oltási renddel kapcsolatban.
|