
Etets:
A kutyk tpllkignye ugyanolyan vltozatos, mint a termetk, gy etetsk kltsge is tg hatrok kztt mozog. A tenyszt vagy akutyamenhely segtsgvel mrjk fel j elre, mibl ll a kiszemelt kutya trendje, ls mibl mennyit kell kapnia. Az apr termet kutyk  nem esznek sokat, de esetleg klnleges sszettel eledelre van szksgk. A nagy termetek befogadkpessge nagyobb, de tbbnyire az egyszerbb eledelek is megfelelnek nekik. Minden kutyt lehet egzsgesen, ugyanakkor gazdasgosan etetni. Nem rt elre tudni, hogy a mi kutynk amolyan mindenev 'konyhamalac' lesz-e vagy vlogatni fog.
Tants,nevels:
Mg ha nem treksznk is arra, hogy kedvencnk djakat hozzon haza, a tants sok idnket fogja flemszteni, s ha klykkutynkvan, akkor az els hnapok a szobatisztasgra szoktatssal telnek el. Tantsra, nevelsre minden kutynak szksge van. Ha klykkutynk van, kb. 18 hnapig kell nap mint nap leckket kapnia, vagy ha lassan r fajtk valamelyikhez tartozik, akkor j esllyel mg tovbb. A felntt llatot befogad gazdnak valszinleg olyan kutyja lesz, akit rgebben kpeztek mr, de a tudsa frisstsre szorul. A kutyaiskola segthet a kutya engedelmessgre szoktatsban s kpzsben, de nem vgzi el a munkt a gazdi helyett. A szobatisztasgra szoktats a kutya fajtjtl s egynisgtl fggen hosszabb vagy rvidebb ideig tart, de eltelik nhny hnap, mire megsznnek a lakson belli "balesetek". Ne feledjk: a fiatal llat nem tud annyi ideig vrni, mint az idsebb, ezrt kezdetben rnknt egyszer vigyk ki!
Szrzetpols:
Ha sima, rvid szr kutyt vlasztunk, a frdetsvel sszrzetnek polsval nem lesz sok gond, de aki a hossz, ds szrzet ebekhez vonzdik, hamar megtanulja, hogy a kutya szrzett csak rendszeres frdetssel s a hosszas keflssel,fslssel lehet rendben tartani. Brmilyen tpus kutya beszerzst tervezzk is, tisztzzuk mr elre, hogyan kell majd polni a szrzett. Vannak olyan fajtk, amelyek ersen hullatjk a szrket - vagy egsz vben, vagy vedls idejn -, msok jformn nem is vedlenek. Fontos elre tudni, mire szmthatunk.
A kutya pihenhelye:
A pihenhely nemcsak alvsra szolgl: ez a hely ak utya szkebb birtoka,sajt terlete. A kedvtelsbl tartott kutyk majdnem mind fedl alatt laknak, de az mr a gazda dntsn mlik, hogy a kutyahelyt a lakson bell mennyire klnti el. Gondoljuk t ezt is j elre. Egy nagy termet, letertl duzzad kutya a kosarval, esetleg alvldjval egytt lehet, hogy nagyobb helyet foglal el a laksban, mint gondolnnk. El kell dntennk, hasznlhatja-e majd a btorokat, flmehet-e az emeletre s gy tovbb, de a legtbb kutynak szksge van arra, hogy idnknt kettesben legynk vele, klnsen akkor, ha az egyetlen kutya a hznl.
A kutya egzsge:
Legyen a kutynknak llatorvosa, aki rendszeresen ellenrzi az egzsgi llapott, s betegsg esetn vagy vratlan bajokban segt. Sok kutyt, ahogy sok embert is, elg az orvosnak vente egyszer ltnia, msok szinte minden hten megfordulnak a rendelben. A leend kutyatulajdonos termszetesen utnaolvashat a kutyafajta egzsgi szksgleteinek, felkszlhet a vrhat egzsggyi problmkra, de sosem lehet pontosan megmondani elre, hogy egy adott pldnnyal az llatorvosnak mennyi dolga lesz.
Mozgs:
Minden kutya ignyli a testmozgst, de hogy mennyit s miylen jellegt, az tpusonknt s fajtnknt nagyon vltoz. A kutya mozgsignyt nem lehet mindig a termetbl kikvetkeztetni, br a legaprbb fajtk jl megvannak hossz stk nlkl, mert olyan kicsik. Az agarak ignylik a futst, de hamar kifradnak, s hreseka nyugodt otthoni viselkedskrl, ellenttben a fiatal, leters spnielekkel, retrieverekkel s collie-kkal, melyek szine fradhatatlanok. Egyes kis termet, de eleven fajtk - szmos terrier ebbe a kategriba tartozik - tbb mozgst ignyelnek, mint kompakt testmreteikbl gondolnk. A gazda letmdjtl fgg, hogyan oldja meg a stltatst, de a legtbb kutynak vagy egy hossz, vagy kt kzepesen hossz stra, valamint nhny rvid egzsggyi stra van szksge naponta. Vegyk figyelembe, hogy a kutyk a nap elejn s vgn vannak a legjobb erben, ezrt a reggeli s esti stk felelnek meg a legjobban termszetes letritmusuknak.
Jtk:
A jtk nem ugyanolyan ltszksglet, mint a tpllk vagy a mozgs, de a legtbb kutya szeret jtszani gy vagy gy, ha alkalma nylik r - az egyik a trsaival hancrozik, a msik kergeti az eldobott labdt, a harmadik visszaviszi az elhajitott jtkszereket, vagy a ktlhzsat jtszik. Kutynk mindennapi "edzsprogramjba' a jtkot is be kell iktatnunk.
A jk ersti a kapcsolatot a kutya s a gazdja kztt, elfoglaltsgot jelent az llat szmra ( ami a hagomnyos munkakutyk esetben klnsen nagy rtk, mert a mozgsignyen tl a mentlis ingerek irnti ignyket is segt kielgiteni ) , s egszsges s lvezetes mdon visz vltozatossgot a stkba, gazda s kutyja egyttlteibe. Sokszor a gazdnak is ppoly jt tesz a jtk, mint a kutyak - a vidman ugrndoz kutya ltvnya a gadjra bizonytottan nyugtat, stresszold hatst gyakorol.
|